Це свято було встановлено Указом президента України від 6-го листопаду 1997-го № 1241/97 і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія.
Саме у День української писемності й мови, 9 листопада 2018 року, на хвилі Першого каналу UA: Українське радіо звучатиме 18-й радіо диктант єдності.
Як зазначила кураторка акції Аліна Акуленко, основна мета диктанту: єднання навколо мови. Радіодиктант – не просто засіб перевірити власну грамотність, а насамперед масштабний національний флешмоб. Початок заходу — об 11:00. Вступна частина триватиме півгодини, радіодиктант почнеться об 11:30. “Те, що відбувається до 11.30 — це підготовча робота, у якій криється величезний смисл. Ми будемо упродовж цих 30 хвилин розповідати про те, де, у яких регіонах України, у яких куточках світу готуються люди писати радіодиктант”, – сказала вона.
Доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Авраменко спеціально готує текст, який диктуватиме у п’ятницю. У ньому немає авторських знаків чи суперечливих орфограм. Але при тому їхня загальна кількість дуже велика, тому написати радіодиктант без помилок непросто. “Я можу сказати, що це буде пізнавальний текст. Але я відчуваю шалену відповідальність, оскільки маю, склавши текст, догодити дитині і дорослому, чоловікам і жінкам, українськомовним і російськомовним. Тому надзвичайно важко підготувати такий текст, який принаймні не дратуватиме, а бажано, щоб він був і пізнавальний, і позитивний, і якісь функції ще, чи естетичні, чи патріотичні, чи ще якісь виконував”, – сказав він.
Диктант транслюватимуть зі студії UA: Українське радіо на Хрещатику, 26. Телеверсію наживо забезпечить знімальна група Суспільного мовлення, частина якої мовитиме зі студії програми «Радіодень», частина — в аудиторії КНУ ім. Т. Шевченка. Стрім телеверсії також відбуватиметься на сторінках Суспільного мовника у Facebook.
Усі охочі традиційно можуть надіслати роботи поштою на адресу вул. Хрещатик, 26, Київ – 1, 01001 із позначкою «Радіодиктант» (лист має бути надісланий того ж дня або 10 листопада — про це свідчитиме поштовий штемпель), засканувати або сфотографувати текст і впродовж 24 годин після закінчення акції надіслати електронною поштою на адресу rd@nrcu.gov.ua. Зображення має бути якісним, текст — написаним від руки (роботи, набрані у будь-якому текстовому редакторі, не розглядатимуться). Комісія приймає також тексти, написані шрифтом Брайля.
Текст радіодиктанту буде оприлюднено на сайті UA: Українське радіо 11 листопада, тож усі охочі зможуть перевірити свої знання.
З повагою,
НВК № 39 м. Київ